16 dec. 2025
Retten i Holstebro
Dom i pædofilisag
Dom afsagt: 16. december 2025
To mænd idømt forvaring for forsøg på voldtægt af 2-årig
En 38-årig mand, A, var i sagens hovedforhold tiltalt for blandt andet voldtægt ved samleje og voldtægt ved andet seksuelt forhold end samleje begået af den 38-årige overfor en 2-årig pige ved to forskellige lejligheder, hvor A sammen med sin daværende hustru, H, passede barnet. En 46-årig mand, B, var sammen med en 37-årig kvinde, C, tiltalt for at have medvirket ved at have opfordret til og instrueret i overgrebene. C blev frifundet i hovedforholdene, men straffet med fængsel i 3 måneder for medvirken til vold mod og videregivelse af privat billede af H.
Sagen kort fortalt
De tre tiltalte lærte hinanden at kende online i 2022, da B og C søgte en person til sex. A indledte et seksuelt og venskabeligt forhold til dem begge. Den seksuelle relation var præget af sexlege med dominans, og her dominerede B over A og C og C over A. I hvert fald A og B var meget interesserede i børneporno og sex med børn.
Da A fik mulighed for at passe H’s 2-årige niece, begik han under et bleskifte og to gange yderligere seksuelle overgreb og krænkelser mod barnet. Overgrebene optog han på video og sendte til B. Da A og H 3½ måned senere igen skulle passe barnet, begik A nye seksuelle overgreb mod den 2-årige, som igen blev filmet og delt med B. Videooptagelserne blev senere delt som børneporno i grupper på nettet.
I sagen indgik en række andre forhold, hvor A blandt andet var tiltalt for vold mod H ved at tilsætte urin og sæd til hendes mad og tandbørste, optagelse og deling af billeder af H, hvor hun var helt eller delvist afklædt, og blufærdighedskrænkelse af en lang række børn og voksne ved at fotografere dem i det offentlige rum med fokus på deres bagdele og underliv. A og B var også tiltalt for seksuel omgang med en hund. A, B og C var desuden tiltalt for besiddelse af en større mængde børnepornografisk materiale fundet på deres telefoner. På C’s telefon blev der kun fundet et enkelt børnepornografisk billede.
Sideløbende etablerede B en seksuel relation med fokus på dominans med en mand, D, der under forholdet begik blufærdighedskrænkelse og andre overgreb mod sin samlever og hendes voksne datter, hvilket D filmede og delte med B.
Endelig havde B og C en seksuel relation til en mand, E, som tog billeder af en 12-årig pige og hendes trusser, som han delte med B.
Med tiden oplevede B og C forholdet til A som for følelsesmæssigt belastende, og de forsøgte i foråret 2024 at afslutte forholdet ved at sende H videoerne af overgrebene mod den 2-årige. H kontaktede barnets forældre og politiet, og i den videre efterforskning fandt politiet frem til A, B og C.
Der blev under efterforskningen udarbejdet mentalundersøgelser af A og B, som blev forelagt for Retslægerådet, der vurderede, at A frembyder en så væsentlig fare for andres liv, legeme, helbred eller frihed, at anvendelse af forvaring må anses for påkrævet for at forebygge denne fare, og at B udgør en væsentlig fare for andres liv, legeme, helbred eller frihed, og at anvendelse af forvaring med stor sandsynlighed er påkrævet for at forebygge denne fare.
Sagen blev rejst som en nævningesag, fordi der var påstand om fængsel i 6 år eller derover. For A’s og B’s vedkommende blev denne påstand senere ændret til forvaring.
De tiltalte fravalgte behandling som nævningesag, hvorefter sagen blev behandlet som en domsmandssag, og retten valgte under hensyn til sagens karakter og omfang at lade den behandle under medvirken af to juridiske dommere og tre domsmænd.
Under sagen erkendte A sig skyldig, dog ikke i voldtægt eller forsøg på voldtægt af den 2-årige, og han bestred, at handlingerne over for H havde karakter af vold.
B og C var tiltalt for medvirken til A’s, D’s og E’s handlinger ved under samtaler og i blandt andet sms-beskeder at have opfordret til, instrueret i og planlagt handlingerne. De nægtede sig i alt væsentligt skyldige. De forklarede blandt andet, at B havde brugt C’s telefon, når der var korrespondance om overgreb, og at B’s telefon ved anholdelsen samt hans tidligere telefon, som C i forbindelse med anholdelsen af B havde gravet ned i haven, kun var blevet benyttet af B.
Dommens resultat
Retten fandt det bevist, at A i forhold til den 2-årige var skyldig i forsøg på voldtægt. Retten fandt videre, at handlingerne mod H var omfattet af straffelovens bestemmelse om almindelig vold. A blev endvidere dømt bl.a. for forsøg på andet seksuelt forhold end samleje, flere tilfælde af blufærdighedskrænkelser, udbredelse og besiddelse af seksuelt materiale med børn og overtrædelse af dyrevelfærdsloven.
I forhold til B fandt retten ham med mindre modifikationer skyldig i den rejste tiltale.
C blev kun fundet skyldig i medvirken til vold mod H og deling af et billede af H, idet retten ikke mod hendes og B’s forklaringer fandt det bevist, at hun havde medvirket til andre kriminelle forhold.
Både A og B blev idømt tidsubestemt forvaring. De blev endvidere i forhold til børn under 18 år idømt bolig-, besøgs- og kontaktforbud indtil videre.
C blev idømt ubetinget fængsel i 3 måneder.
Afgørelsesdato
Dommen blev afsagt af Retten i Holstebro den 16. december 2025.
Sagsnummer: SS 683/2025.
For yderligere oplysninger kan pressens repræsentanter kontakte pressekontaktdommer, retspræsident Christian Schou, på telefon 25 22 34 96.