Gå til sidens indhold

01 dec. 2025

Danmarks Domstole

Særlig sikret retssal åbner i København

I dag åbner landets første særligt sikrede retssal ved Vestre Fængsel. Retssalen skaber bedre sikkerhed ved særlige sager.

Den særligt sikrede retssal kommer til at huse retssager og grundlovsforhør, og den skaber de rammer, som er nødvendige i sager, der kræver særlige hensyn til sikkerhed, for eksempel sager om overtrædelse af terrorlovgivningen og de mest alvorlige bandesager.

Den nye retssal hører under Københavns Byret. Retspræsident Nikolaj Aarø-Hansen udtaler:

”Domstolene i Danmark behandler sager af meget forskellig karakter, og nogle af dem stiller høje krav til sikkerheden. Den særligt sikrede retssal er indrettet til at sørge for, at vi kan gennemføre alle typer af sager, også når der er særlige sikkerhedsmæssige hensyn, som vi skal tage højde for”.

Det første skridt på vejen mod etablering af den særligt sikrede retssal blev taget i 2013, hvor en ændring i retsplejeloven gav hjemmel til at etablere byggeriet. Forløbet siden da har været præget af en omfattende projektering, som skulle indtænke de mange særlige hensyn til især sikkerheden, men også andre behov fra en lang række interessenter, herunder anklagemyndigheden, Rigspolitiet og PET. Desuden blev ibrugtagningen forsinket af bl.a. vandskader og deraf følgende udbedringer.

Læs mere om den særligt sikrede retssal på Københavns Byrets hjemmeside