Hop til indhold
DANMARKS DOMSTOLE
- FOR RET OG RETFÆRDIGHED

 Danmarks Domstoles adresser 

 
Her kan du finde en samlet oversigt over Danmarks Domstole med oplysninger om blandt andet adresser, telefonnumre og link til de lokale hjemmesider.
Byretter
Københavns ByretDomhuset, Nytorv
1450 København K.
Tlf:99687000
EANnr:5798000161252
kobenhavn@domstol.dk
Københavns Byret
Retten i EsbjergDokken 1
6700 Esbjerg
Tlf:99688800
EANnr:5798000161740
esbjerg@domstol.dk
Retten i Esbjerg
Retten i GlostrupStationsparken 27
2600 Glostrup
Tlf:43231400
EANnr:5798000161337
glostrup@domstol.dk
Retten i Glostrup
Retten i HelsingørPrøvestensvej 50
3000 Helsingør
Tlf:99684000
EANnr:5798000161375
helsingor@domstol.dk
Retten i Helsingør
Retten i HerningHaraldsgade 28
7400 Herning
Tlf:99686000
EANnr:5798000161825
herning@domstol.dk
Retten i Herning
Retten i HillerødSøndre Jernbanevej 18 B
3400 Hillerød
Tlf:47338700
EANnr:5798000161399
hillerod@domstol.dk
Retten i Hillerød
Retten i HjørringSct. Knuds Park 8
9800 Hjørring
Tlf:99685600
EANnr:5798000162051
hjorring@domstol.dk
Retten i Hjørring
Retten i HolbækDomhusstræde 1
4300 Holbæk
Tlf:99686600
EANnr:5798000161443
holbaek@domstol.dk
Retten i Holbæk
Retten i HolstebroStationsvej 58
7500 Holstebro
Tlf:99685400
EANnr:5798000161856
holstebro@domstol.dk
Retten i Holstebro
Retten i HorsensGodsbanegade 2
8700 Horsens
Tlf:76254500
EANnr:5798000161801
horsens@domstol.dk
Retten i Horsens
Retten i KoldingKolding Åpark 11
6000 Kolding
Tlf:99686800
EANnr:5798000161788
kolding@domstol.dk
Retten i Kolding
Retten i LyngbyLyngby Hovedgade 96
2800 Kgs. Lyngby
Tlf:99684800
EANnr:5798000161283
lyngby@domstol.dk
Retten i Lyngby
Retten i Nykøbing FalsterVestensborg Allé 8
4800 Nykøbing Falster
Tlf:99684400
EANnr:5798000161542
nykobing@domstol.dk
Retten i Nykøbing Falster
Retten i NæstvedGardehusarvej 5
4700 Næstved
Tlf:99685200
EANnr:5798000161528
naestved@domstol.dk
Retten i Næstved
Retten i OdenseAlbanigade 28
5000 Odense
Tlf:66114712
EANnr:5798000161580
odense@domstol.dk
Retten i Odense
Retten i RandersNørregade 1
8900 Randers C.
Tlf:99688600
EANnr:5798000161924
randers@domstol.dk
Retten i Randers
Retten i RoskildeVed Ringen 1
4000 Roskilde
Tlf:99 68 76 00
EANnr:5798000161429
roskilde@domstol.dk
Retten i Roskilde
Retten i SvendborgTinghusgade 43
5700 Svendborg
Tlf:62172000
EANnr:5798000161603
svendborg@domstol.dk
Retten i Svendborg
Retten i SønderborgStationsvej 10
6400 Sønderborg
Tlf:73424121
EANnr:5798000161696
sonderborg@domstol.dk
Retten i Sønderborg
Retten i ViborgKlostermarken 10-12
8800 Viborg
Tlf:99683000
EANnr:5798000161948
viborg@domstol.dk
Retten i Viborg
Retten i AalborgBadehusvej 17
9000 Aalborg
Tlf:99688400
EANnr:5798000162006
aalborg@domstol.dk
Retten i Aalborg
Retten i ÅrhusKannikegade 16
8000 Aarhus C
Tlf:99687800
EANnr:5798000161887
aarhus@domstol.dk
Retten i Århus
Retten på BornholmDamgade 4A
3700 Rønne
Tlf:56950145
EANnr:5798000161573
bornholm@domstol.dk
Retten på Bornholm
Retten på FrederiksbergHowitzvej 32
2000 Frederiksberg
Tlf:99685000
EANnr:5798000161269
frederiksberg@domstol.dk
Retten på Frederiksberg
Tinglysningsretten
TinglysningsrettenMajsmarken 5
9500 Hobro
Tlf:99685800
Fax:99685801
EANnr:5798000162105
Benyt kontaktformular
Tinglysningsretten
Højesteret
HøjesteretPrins Jørgens Gård 13
1218 København K
Tlf:33632750
EANnr:5798000161207
post@hoejesteret.dk
Højesteret
Den Særlige KlageretPrins Jørgens Gård 13
1218 København K.
Tlf:33632750
EANnr:5798000161207
densaerligeklageret@hoejesteret.dk
Den Særlige Klageret
Landsretter
Østre LandsretBredgade 59
1260 København K.
Tlf:-
EANnr:5798000161214
post@oestrelandsret.dk
Østre Landsret
Vestre LandsretAsmildklostervej 21
8800 Viborg
Tlf:99688000
EANnr:5798000161221
post@vestrelandsret.dk
Vestre Landsret
Sø- og Handelsretten
Sø- og HandelsrettenAmaliegade 35, 2.
1256 København K.
Tlf:99684600
EANnr:5798000161238
post@shret.dk
Sø- og Handelsretten
Færøerne og Grønland
Grønlands DomstolePostboks 1040
3900 Nuuk
Tlf:(00299) 363800
EANnr:-
landsret@domstol.gl
Grønlands Domstole
Retten på FærøerneC. Pløyensgøta 1
FO-110 Tórshavn
Tlf:+298311003
EANnr:
post@sorinskrivarin.fo
Retten på Færøerne
Råd og Nævn
ProcesbevillingsnævnetStore Kongensgade 1-3, 2. sal
1264 København K.
Tlf:33121320
EANnr:5798000161184
post@procesbevillingsnaevnet.dk
Procesbevillingsnævnet
DommerudnævnelsesrådetSt. Kongensgade 1
1264 København K.
Tlf:70103322
EANnr:5798000161184
post@dommerudnaevnelsesraadet.dk
Dommerudnævnelsesrådet
BibeskæftigelsesnævnetPrins Jørgens Gård 13
1218 København K.
Tlf:33632750
EANnr:5798000161207
post@hoejesteret.dk
Bibeskæftigelsesnævnet
Domstolsstyrelsen
DomstolsstyrelsenStore Kongensgade 1-3
1264 København K.
Tlf:-
EANnr:5798000161184
post@domstolsstyrelsen.dk
Domstolsstyrelsen
Til top Sidst opdateret: 20-08-2013 
DomstolsstyrelsenseperatorStore Kongensgade 1-3seperator1264 København K.seperatorEmail: post@domstolsstyrelsen.dk