Østre Landsret - Retsliste for torsdag den 28. november 2019
Listen er fremstillet den 28. november 2019, kl. 08:24 og indeholder
ikke eventuelle ændringer indtruffet efter dette tidspunkt.

  1. afd. kl. 09:00
28. november 2019 - Fortsat hovedforhandling - Bredgade 59
S-300-19   Nævningesag
Statsadv. i København
v/
Medhjælper Charlotte Braum Skovmand
Anklagemyndigheden
(J.nr. SAK-2019-1400308-16)
                mod
Adv. Kristian Mølgaard (Besk.) 1) Anonymiseret
Adv. Michael Johan Jørgensen (Besk.) 2) Anonymiseret
Adv. Berit Ernst (Besk.) 3) Anonymiseret
Adv. Martin Andersen (Besk.) 4) Anonymiseret
Adv. Kåre Pihlmann (Besk.) 5) Anonymiseret
Retten i Nykøbing Falster (1-4565/2018): Afg. af 16/01-2019
Nævningesag
strfl. § 245, stk. 1
strfl. § 288, stk. 2, jf. stk. 1, nr. 1
strfl. § 261, stk. 2, jf. stk. 1
Landsdommerne : Jan Uffe Rasmussen, Morten Christensen og Malene Stage Christensen (kst.).

  3. afd. kl. 09:30
28. november 2019 - Hovedforhandling - Foretages i retssal 9
B-591-18   Civil ankesag
ø Trine Ødemotland
                mod
Adv. Birgitte Pedersen 1) Advokat
-    Anker Laden-Andersen
- 2) Arne Boelt
Københavns Byret (BS 24A-2503/2017): Afg. af 05/04-2018
Civil ankesag
Advokat
Landsdommerne : Frosell, Mohammad Ahsan og Nina Fischer Rønde (kst.).

  6. afd. kl. 09:00
28. november 2019 - Hovedforhandling - Nykøbing Falster
S-2115-19   Bevisankesag
Statsadv. i København
v/
Anklagemyndigheden
(J.nr. SAK-2019-1400306-137)
                mod
Adv. Martin Leth Hansen (Besk.) Anonymiseret
Retten i Nykøbing Falster (1-3055/2019): Afg. af 28/06-2019
Bevisankesag
strfl. § 244
færdselsloven
Landsdommerne : Mikael Skjødt (kst.), Sanne Kolmos og Peter Mørk Thomsen.

  11. afd. kl. 09:30
28. november 2019 - Fortsat hovedforhandling - Bredgade 59
B-91-19   Civil ankesag mellem private parter
Adv. Søren Narv Pedersen CPH Studio Hotel ApS
                mod
Adv. Jens Dynesen Varmeforretningen A/S
Retten i Hillerød (BS 42-12/2017): Afg. af 04/01-2019
Civil ankesag mellem private parter
Entrepriseret
Landsdommerne : Lone Dahl Frandsen, Julie Arnth Jørgensen og Inge Birgitte Møberg (kst.).

  11. afd. kl. 13:00
28. november 2019 - Hovedforhandling - Bredgade 59
S-2380-19   Bevisankesag
Statsadv. i København
v/
Anklagemyndigheden
(J.nr. SAK-2019-1400322-68)
                mod
Adv. Hanne Menné (Besk.) Anonymiseret
Københavns Byret (SS 4-18467/2019): Afg. af 20/08-2019
Bevisankesag
knivloven
lov om euforiserende stoffer
fl. § 117 d
Landsdommerne : Lone Dahl Frandsen, Julie Arnth Jørgensen og Inge Birgitte Møberg (kst.).

  11. afd. kl. 14:30
28. november 2019 - Hovedforhandling - Bredgade 59
S-2962-19   Strafudmålingsankesag
Statsadv. i København
v/
Anklager Heidi Ann Dearman
Anklagemyndigheden
(J.nr. SAK-2019-1400322-87)
                mod
Adv. Søren Bech (Besk.) Anonymiseret
Københavns Byret (SS 4-24551/2019): Afg. af 04/10-2019
Strafudmålingsankesag
lov om euforiserende stoffer
udvisning
Landsdommerne : Lone Dahl Frandsen, Julie Arnth Jørgensen og Inge Birgitte Møberg (kst.).

  12. afd. kl. 09:30
28. november 2019 - Hovedforhandling - Bredgade 42
S-2507-19   Bevisankesag
Statsadv. i København
v/
Anklager Nana Kryger la Cour
Anklagemyndigheden
(J.nr. SAK-2019-1400305-67)
                mod
Adv. Naja Wærness Larsen (Besk.) Anonymiseret
Københavns Byret (SS 4-18656/2018): Afg. af 23/08-2019
Bevisankesag
strfl. § 232
Landsdommerne : Christian Wenzel (kst.), Niels Fenger og Jesper Stage Thusholt (kst.).

  12. afd. kl. 09:30
28. november 2019 - Hovedforhandling - Bredgade 42
S-2507-19   Bevisankesag
Statsadv. i København
v/
Anklager Nana Kryger la Cour
Anklagemyndigheden
(J.nr. SAK-2019-1400305-67)
                mod
Adv. Naja Wærness Larsen (Besk.) Anonymiseret
Københavns Byret (SS 4-18656/2018): Afg. af 23/08-2019
Bevisankesag
strfl. § 232
Landsdommerne : Christian Wenzel (kst.), Niels Fenger og Jesper Stage Thusholt (kst.).

  12. afd. kl. 09:30
28. november 2019 - Hovedforhandling - Bredgade 42, Retssal A
S-2507-19   Bevisankesag
Statsadv. i København
v/
Anklager Nana Kryger la Cour
Anklagemyndigheden
(J.nr. SAK-2019-1400305-67)
                mod
Adv. Naja Wærness Larsen (Besk.) Anonymiseret
Københavns Byret (SS 4-18656/2018): Afg. af 23/08-2019
Bevisankesag
strfl. § 232
Landsdommerne : Christian Wenzel (kst.), Niels Fenger og Jesper Stage Thusholt (kst.).

  15. afd. kl. 09:00
28. november 2019 - Fortsat hovedforhandling - Foretages i retssal 3
S-34-19   Nævningesag
Statsadv. i København
v/
Anklager Mads Kruse
Anklagemyndigheden
(J.nr. SAK-2018-1400306-354)
                mod
Adv. Anders Schønnemann Olesen (Besk.) Anonymiseret
Københavns Byret (SS 2-1852/2018): Afg. af 17/12-2018
Nævningesag
strfl. § 192 a, stk. 1, nr. 1
strfl. § 266
strfl. § 237, jf. § 21
Landsdommerne : Joachim Kromann, Ole Græsbøll Olesen og Morten Lange (kst.).

  16. afd. kl. 09:30
28. november 2019 - Fortsat hovedforhandling - Bredgade 59
S-1386-19   Bevisankesag
Statsadv. i København
v/
Michala E. Christgau
Anklagemyndigheden
(J.nr. SAK-2019-1400303-55)
                mod
Adv. Kristian Qvist Krüger (Besk.) Anonymiseret
Københavns Byret (SS 4-3670/2019): Afg. af 03/05-2019
Bevisankesag
strfl. § 191, stk. 2, jf. stk. 1, 2. pkt.
udvisning
Landsdommerne : Dorthe Wiisbye, Janni Christoffersen og Catarina Ryder Hoffmann (kst.).

  17. afd. kl. 09:00
28. november 2019 - Hovedforhandling - Odense
S-1692-19   Strafudmålingsankesag
Statsadv. i Viborg
v/
Anklagemyndigheden
(J.nr. SAV-2019-1400801-203)
                mod
Adv. Glenn Verding Hein (Besk.) Anonymiseret
Retten i Odense (12-3690/2019): Afg. af 24/05-2019
Strafudmålingsankesag
våbenbekendtgørelsen
fl. § 53, stk. 1
Landsdommerne : Birgitte Grønborg Juul, Arne Brandt og Peter Mortensen.

  21. afd. kl. 09:30
28. november 2019 - Hovedforhandling - Bredgade 42, Retssal B
S-2597-19   Bevisankesag
Statsadv. i København
v/
Anklager Simone Romme
Anklagemyndigheden
(J.nr. SAK-2019-1400306-194)
                mod
Adv. Peter Ølholm (Besk.) Anonymiseret
Retten i Glostrup (CV-10016/2019): Afg. af 30/08-2019
Bevisankesag
strfl. § 119, stk. 1
strfl. § 244, jf. § 247, stk. 1
strfl. § 266
Landsdommerne : Henrik Gam, Karen Hald og Tine Egelund Thomsen.


Listen indeholder 13 retsmøder.           (AJE)