Østre Landsret - Retsliste for onsdag den 6. marts 2019
Listen er fremstillet den 6. marts 2019, kl. 08:52 og indeholder
ikke eventuelle ændringer indtruffet efter dette tidspunkt.


  4. afd. kl. 09:30

6. marts 2019 - Fortsat hovedforhandling - Bredgade 59

S-3145-18   Bevisankesag

NAVNEFORBUD

Det nedlagte navneforbud indebærer, at der ikke må ske offentliggørelse af navn, stilling eller bopæl for den, der er omfattet af navneforbudet, eller at den pågældendes identitet på anden måde offentliggøres. Overtrædelse af forbudet straffes med bøde.

Statsadv. i København
v/

Anklagemyndigheden
(J.nr. SAK-2018-1400305-75)

 

              mod

Adv. Helle Kaad Iversen (Besk.)

Anonymiseret

Retten i Helsingør (1-2651/2018): Afg. af 15/10-2018
Bevisankesag
strfl
. § 216, stk. 1
strfl
. § 266

Landsdommerne : Inge Neergaard Jessen, Lene Jensen og Mads Spanggaard Stokholm (kst.).

  4. afd. kl. 10:00

6. marts 2019 - Domsafsigelse uden retsmøde - Nykøbing Falster

S-276-19   Bevisankesag

Statsadv. i København
v/

Anklagemyndigheden
(J.nr. SAK-2019-1400311-35)

 

              mod

Adv. Torben Groth Madsen (Besk.)

Anonymiseret

Retten i Nykøbing Falster (1-1360/2018): Afg. af 16/01-2019
Bevisankesag
fl. § 118
bøde

Landsdommerne : Lene Jensen, Gitte Rubæk Pedersen og Mads Spanggaard Stokholm (kst.).

  9. afd. kl. 09:00

6. marts 2019 - Fortsat hovedforhandling - Bredgade 59

S-1476-18   Nævningesag

Statsadv. i København
v/
Anklager Peter Messerschmidt

Anklagemyndigheden
(J.nr. SAK-2018-1400306-133)

 

              mod

Adv. Niels Christian Strauss (Besk.)

Anonymiseret

Retten i Glostrup (15-8953/2017): Afg. af 15/05-2018
Nævningesag
strfl
. § 237, jf. § 21

Landsdommerne : Gitte Rubæk Pedersen, Anne Thalbitzer og Berit Holmelund (kst.).

  11. afd. kl. 09:30

6. marts 2019 - Hovedforhandling - Bredgade 59

S-2004-18   Bevisankesag

Statsadv. i København
v/

Anklagemyndigheden
(J.nr. SAK-2018-1400311-150)

 

              mod

Adv. Anders Schønnemann Olesen (Besk.)

Anonymiseret

Retten på Frederiksberg (9115/2016): Afg. af 02/05-2018
Bevisankesag
fl. § 118

Landsdommerne : Lone Dahl Frandsen, Tine Egelund Thomsen og Martin Hall (kst.).

  12. afd. kl. 13:00

6. marts 2019 - Hovedforhandling - Bredgade 42, Retssal D

S-2556-17   Strafudmålingsankesag

Statsadv. i København
v/
Senioranklager Nanna Flindt Grønning

Anklagemyndigheden
(J.nr. SAK-2017-1400306-187)

 

              mod

Adv. Henrik Dupont Jørgensen (Besk.)

Anonymiseret

Retten på Frederiksberg (SS 7645/2016): Afg. af 11/09-2017
Strafudmålingsankesag
strfl
. § 252, stk. 1
fl. § 117 d

Landsdommerne : Bloch Andersen, Steen Mejer og Bo Bundgaard Rasmussen (kst.).

  14. afd. kl. 09:00

6. marts 2019 - Hovedforhandling - Odense, Albanigade 30, 1. sal, retssal 14

S-1743-18   Bevisankesag

Statsadv. i Viborg
v/
Anklager Filip Dan Skovgaard

Anklagemyndigheden
(J.nr. SAV-2018-1400306-158)

 

              mod

Adv. Vilhelm Dickmeiss (Besk.)

Anonymiseret

Retten i Svendborg (11-1125/2017): Afg. af 07/06-2018
Bevisankesag
strfl
. § 244
udvisning

Landsdommerne : Rosenløv, Benedikte Holberg og Katja Haack Nielsen (kst.).

  15. afd. kl. 09:00

6. marts 2019 - Fortsat hovedforhandling - Foretages i retssal 1

S-1391-18   Nævningesag

Statsadv. i København
v/
Anklager Andreas Ritzau Kjærulff

Anklagemyndigheden
(J.nr. SAK-2018-1400306-125)

 

              mod

Adv. Jane Ranum (Besk.)

Anonymiseret

Københavns Byret (SS 2-27607/2017): Afg. af 04/05-2018
Nævningesag
strfl
. § 237 m.v.

Landsdommerne : Joachim Kromann, Louise Saul og Martin Nyvang (kst.).

  16. afd. kl. 09:30

6. marts 2019 - Votering - Bredgade 59

B-1322-17   Civil ankesag mellem private parter

Adv. Michael Goeskjær

Pia Trunjer Jensen

 

              mod

Adv. Rasmus Vang

1) Kube Data ApS

-

2) Thomas Riviere Andersen

-

3) Jonas Mikkel Binder Flensbak

-

4) Jonathan Mikael Jørgensen

Københavns Byret (BS 6B-7531/2015): Afg. af 08/06-2017
Civil ankesag mellem private parter
Immaterialret, ophavsret

Landsdommerne : Janni Christoffersen, Malou Kragh Halling og Rasmus A. Kristensen (kst.).

  17. afd. kl.

6. marts 2019 - Domsafsigelse uden retsmøde - Bredgade 59

B-71-18   Civil ankesag mellem private parter

Adv. Henrik Ehlers

Susan Kofoed Mogensen

 

              mod

Adv. Jesper Krogh Støttrup

1) Maja Hyben Molin

-

2) Tobias Bongo Hansen

Københavns Byret (BS 6B-7442/2016): Afg. af 18/12-2017
Civil ankesag mellem private parter
Køb, mangler

-

  17. afd. kl. 09:30

6. marts 2019 - Hovedforhandling - Bredgade 59

B-2415-17   Civil ankesag mellem private parter

Adv. Heidi Lizette Hyldgaard

Lungepatient.dk København afd.

 

              mod

Adv. Lene Juel (Prøve)

Lungeforeningen

Københavns Byret (BS 15B-5642/2016): Afg. af 24/10-2017
Civil ankesag mellem private parter
Immaterialret, varemærkeret

Landsdommerne : Arne Brandt, Birgitte Grønborg Juul og Dorte Nørby (kst.).

  18. afd. kl. 09:30

6. marts 2019 - Votering - Bredgade 59

S-1896-18   Bevisankesag

Statsadv. i København
v/
Senioranklager Henrik Aagaard

Anklagemyndigheden
(J.nr. SAK-2018-1400301-61)

 

              mod

Adv. Karina Skou (Besk.)

1) Anonymiseret

Adv. Anders Boelskifte (Besk.)

2) Anonymiseret

Adv. Jesper Storm Thygesen (Besk.)

3) Anonymiseret

Adv. Lone Damgaard (Besk.)

4) Anonymiseret

Retten i Glostrup (15-4313/2018): Afg. af 26/06-2018
Bevisankesag
strfl
. § 114 e

Landsdommerne : Karsten Bo Knudsen, Julie Skat Rørdam og Anne-Sophie Abel Lohse (kst.).

  21. afd. kl. 09:00

6. marts 2019 - Fortsat hovedforhandling - Nykøbing Falster, Vestenborg Alle 8

S-3146-16   Bevisankesag

Statsadv. i København
v/
Senioranklager Morten Ebbe Nielsen

Anklagemyndigheden
(J.nr. SAK-2016-899-0063)

 

              mod

Adv. Lone Rømø (Besk.)

3) Anonymiseret

Retten i Nykøbing Falster (1-1990/2015): Afg. af 04/11-2016
Bevisankesag
varemærkeloven

Landsdommerne : Henrik Gam, Karen Hald og Nicolai Uggerhøj-Winther (kst.).

  21. afd. kl. 09:00

6. marts 2019 - Fortsat hovedforhandling - Nykøbing Falster, Vestenborg Alle 8

S-3220-17   Bevisankesag

Statsadv. i København
v/
Senioranklager Morten Ebbe Nielsen

Anklagemyndigheden
(J.nr. SK-77658-00001-19)

 

              mod

Adv. Ole Schmidt (Besk.)

1) Anonymiseret

-

2) Anonymiseret

Retten i Nykøbing Falster (1-1990/2015): Afg. af 13/11-2017
Bevisankesag
varemærkeloven

Landsdommerne : Henrik Gam, Karen Hald og Nicolai Uggerhøj-Winther (kst.).

  22. afd. kl. 09:00

6. marts 2019 - Hovedforhandling - Odense

S-3265-18   Strafudmålingsankesag

Statsadv. i Viborg
v/

Anklagemyndigheden
(J.nr. SAV-2018-1400306-320)

 

              mod

Adv. Martin Andersen (Besk.)

Anonymiseret

Retten i Odense (7-5449/2018): Afg. af 05/11-2018
Strafudmålingsankesag
strfl
. § 288, stk. 1, nr. 1 tildels jf. § 21
udvisning
strfl
. § 245, stk. 1

Landsdommerne : Michael Kistrup, Julie Arnth Jørgensen og Caroline Østergaard Nielsen (kst.).

  23. afd. kl. 09:30

6. marts 2019 - Fortsat hovedforhandling - Bredgade 42, Retssal A

S-2648-18   Bevisankesag

Statsadv. i København
v/
Anklager Ulrik Lunn

Anklagemyndigheden
(J.nr. SAK-2018-1400306-242)

 

              mod

Adv. Karin Høier (Besk.)

1) Anonymiseret

Adv. Kåre Pihlmann (Besk.)

2) Anonymiseret

Adv. David Neutzsky-Wulff (Besk.)

3) Anonymiseret

Retten i Roskilde (9-4615/2016): Afg. af 06/09-2018
Bevisankesag
udvisning
strfl
. § 245, jf. § 247, stk. 1
strfl
. § 261, stk. 1

Landsdommerne : Gunst Andersen, Kåre Mønsted og Rikke Plesner Skovby (kst.).


Sager fra portalen

6. afd. kl. 9:30

6. marts 2019 – Hovedforhandling – Bredgade 59

BS-45715/2018-OLR   Civil ankesag

Lukkede døre

Adv. Dorte Bytoft

Anonymiseret

 

              Mod

Adv. Louise Bøtcher Bomholtz (besk.)

Anonymiseret

Retten i Glostrup (BS-22848/2018-GLO: Afg. af 12/11-2018

Familieretssag

Familieret, børn

Landsdommerne: Sanne Kolmos, Peter Mørk Thomsen og Christian Schrøder (kst.)

 

12. afd. kl. 9:30

6. marts 2019 – Hovedforhandling – Bredgade 42

BS-48476/2018-OLR   Civil ankesag

Lukkede døre

Adv. Thorbjørn Thomsen

Anonymiseret

 

              Mod

Adv. Helle Vibeke Paulsen (besk.)

Anonymiseret

Retten i Roskilde (BS-8031/2018-ROS: Afg. af 10/12-2018

Familieretssag

Familieret, børn

Landsdommerne: Bloch Andersen, Steen Mejer og Bo Bundgaard Rasmussen (kst.)

 

11. afd. kl. 13:00

6. marts 2019 - Votering – Bredgade 59

BS-4777/2018-OLR   Civil ankesag

 

Adv.  Henrik Krogsøe

Niels Otto Mikkelsen

Susanne Engelbrecht Mikkelsen

 

              Mod

Adv. Poul Jensen

Claus Sørensen A/S

Retten i Odense (BS-8270/2017-ODE): Afg. af 10/1-2018

Brugsret og rådighed over ejendom

Landsdommerne: Lone Dahl Frandsen, Julie Arnth Jørgensen og Tine Egelund Thomsen

 

13. afd. kl. 13:00

6. marts 2019 - Votering – Bredgade 42

BS-12602/2018-OLR   Civil ankesag

 

Adv.  René Bjerre

Jan Schalls Jørgensen

 

              Mod

Adv. Anders Vangsø Mortensen

Skatteministeriet

Retten i Hillerød (BS 46-126/2017 (BS-8823/2017-HIL)): Afg. af 23/03-2018

Forvaltningssag

Skat

Landsdommerne: John Mosegaard, Anne Birgitte Fisker og Nina Boserup (kst

 

13. afd. kl. 13:00

6. marts 2019 - Votering – Bredgade 42

BS-17293/2018-OLR   Civil ankesag

 

Adv.  René Bjerre

Morten Schalls Jørgensen

 

              Mod

Adv. Maja Højholt-Nielsen

Skatteministeriet, Departementet

Københavns Byret (BS 42B-6267/2016 (BS-1265/216-KBH)): Afg. af 06/04-2018

Skat

Landsdommerne: John Mosegaard, Anne Birgitte Fisker og Nina Boserup (kst

 

Sager fra portalen

 

Listen indeholder 15 retsmøder.           (AJE)