Østre Landsret - Retsliste for mandag den 24. juni 2019
Listen er fremstillet den 24. juni 2019, kl. 08:25 og indeholder
ikke eventuelle ændringer indtruffet efter dette tidspunkt.


  2. afd. kl. 09:30

24. juni 2019 - Hovedforhandling - Bredgade 59

S-951-19   Bevisankesag

Statsadv. i København
v/
Michala E. Christgau

Anklagemyndigheden
(J.nr. SAK-2019-1400306-77)

 

              mod

Adv. Lars Urup (Besk.)

Anonymiseret

Retten i Næstved (2422/2019): Afg. af 27/03-2019
Bevisankesag
strfl
. § 244, jf. § 247, stk. 1
strfl
. § 291, stk. 1

Landsdommerne : Kaspar Linkis, Peter Thønnings og Nicolai Uggerhøj-Winther (kst.).

  4. afd. kl. 09:30

24. juni 2019 - Votering - Bredgade 59

S-3495-18   Bevisankesag

Statsadv. i København
v/
Senioranklager Helene Lindberg Brædder

Anklagemyndigheden
(J.nr. SAK-2018-1400801-370)

 

              mod

Adv. Martin Simonsen (Besk.)

Anonymiseret

Retten i Lyngby (1-1226/2018): Afg. af 26/11-2018
Bevisankesag
strfl
. § 216, stk. 2, jf. § 225
strfl
. § 235, stk. 2

Landsdommerne : Inge Neergaard Jessen, Lene Jensen og Nina Boserup (kst.).

  5. afd. kl. 09:30

24. juni 2019 - Hovedforhandling - Bredgade 59

S-2710-18   Bevisankesag

Statsadv. i København
v/

Anklagemyndigheden
(J.nr. SAK-2018-1400308-139)

 

              mod

Adv. Jane Ranum (Besk.)

Anonymiseret

Retten på Frederiksberg (10799/2017): Afg. af 10/09-2018
Bevisankesag
strfl
. § 285, stk. 1, jf. § 276

Landsdommerne : Ulla Langholz, Olaf Tingleff og Carsten Kristian Vollmer.

  7. afd. kl. 09:30

24. juni 2019 - Fortsat hovedforhandling - Bredgade 59

S-1926-18   Bevisankesag

Statsadv. i særlig økonomisk krim.
v/

Anklagemyndigheden
(J.nr. SK-70322-00002-15)

 

              mod

Adv. Andro Vrlic (Besk.)

1) Anonymiseret

Adv. Naja Wærness Larsen (Besk.)

2) Anonymiseret

Adv. Jakob Lund Poulsen (Besk.)

3) Anonymiseret

Adv. Kåre Pihlmann (Besk.)

4) Anonymiseret

Adv. Jakob Buch-Jepsen (Besk.)

5) Anonymiseret

Retten i Glostrup (15-2678/2017): Afg. af 27/06-2018
Bevisankesag
strfl
. § 144
strfl
. § 286, stk. 2, jf. § 278, stk. 1, nr. 3
strfl
. § 122

Landsdommerne : Finn Morten Andersen, Tine Vuust og Jacob Waage.

  11. afd. kl. 09:30

24. juni 2019 - Hovedforhandling - Bredgade 59

S-3211-18   Bevisankesag

Statsadv. i København
v/
Anklager Ulrich Thomsen

Anklagemyndigheden
(J.nr. SAK-2018-1400301-109)

 

              mod

Adv. Martin Andersen (Besk.)

Anonymiseret

Retten i Næstved (6045/2018): Afg. af 30/10-2018
Bevisankesag
strfl
. § 119, stk. 1
strfl
. § 121

Landsdommerne : Ole Dybdahl, Lone Dahl Frandsen og Tine Egelund Thomsen.

  12. afd. kl. 11:00

24. juni 2019 - Fortsat hovedforhandling - Odense

S-3406-18   Bevisankesag

NAVNEFORBUD

Det nedlagte navneforbud indebærer, at der ikke må ske offentliggørelse af navn, stilling eller bopæl for den, der er omfattet af navneforbudet, eller at den pågældendes identitet på anden måde offentliggøres. Overtrædelse af forbudet straffes med bøde.

Statsadv. i Viborg
v/
Anklager Daniel Dokkedahl

Anklagemyndigheden
(J.nr. SAV-2018-1400305-61)

 

              mod

Adv. Linda Saugmann Christensen (Besk.)

Anonymiseret

Retten i Svendborg (R3-1927/2018): Afg. af 14/11-2018
Bevisankesag
strfl
. § 119, stk. 1
strfl
. § 216, stk. 1, nr. 1
strfl
. § 124, stk. 1

Landsdommerne : Bloch Andersen, Annette Dam Ryt-Hansen og Morten Lange (kst.).

  13. afd. kl. 13:00

24. juni 2019 - Votering - Bredgade 42

B-738-18   Ankesag - privat straffesag

Adv. Claus Tolstrup

1) Gitte Thomsen

-

2) Bent Thomsen

-

3) Pia Skafte

-

4) Anna Hansen

-

5) Kurt Petersen

-

6) Jytte Knudsen

-

7) Vera Andersen

-

8) Bent Jensen

-

9) Lis Kryger

-

m.fl.

 

              mod

Adv. Karina Dolmer Hansen

Bellingelunden ApS

Retten i Odense (BS 10-832/2017): Afg. af 17/04-2018
Ankesag - privat straffesag
Leje, rettigheder

Landsdommerne : Anne Birgitte Fisker, John Mosegaard og Louise Christophersen (kst.).

  13. afd. kl. 13:00

24. juni 2019 - Votering - Bredgade 42

B-1214-18   Ankesag - privat straffesag

Adv. Karina Dolmer Hansen

Bellingelunden ApS

 

              mod

Adv. Claus Tolstrup

1) Bent Erik Thomsen

-

2) Anna Kirstine Fredberg Hansen

-

3) Pia Skafte

-

4) Kurt Byrgesen Petersen

-

5) Jytte Gertrud Knudsen

-

6) Vera Andersen

-

7) Bent Thorkild Jensen

-

8) Lis Kryger

-

9) Ruth Andreasen

-

m.fl.

Retten i Odense (BS 10-841/2017): Afg. af 17/04-2018
Ankesag - privat straffesag
Leje, rettigheder

Landsdommerne : Anne Birgitte Fisker, John Mosegaard og Louise Christophersen (kst.).

  17. afd. kl. 09:30

24. juni 2019 - Hovedforhandling - Bredgade 59

B-209-18   Civil småsag

Adv. Andreas Kærsgaard Mylin

Yuksel Turntech A/S under konkurs v/
kurator advokat Andreas Kærsgaard Mylin

 

              mod

Adv. Peter Scheibel

1) Mark Mandrup Holcchakier

-

2) Morten Bengtsson

Retten i Helsingør (BS 3B-253/2017): Afg. af 03/01-2018
Civil småsag

Landsdommerne : Arne Brandt, Birgitte Grønborg Juul og Rasmus A. Kristensen (kst.).

  18. afd. kl. 09:30

24. juni 2019 - Votering - Bredgade 59

B-1407-17   Andre forv.sag(myndighøv)

Adv. Håkun Djurhuus

DSV Transport A/S

 

              mod

Adv. Stig Grønbæk Jensen

1) Miljø- og Fødevareklagenævnet

-

2) Miljø- og Fødevareministeriet v/
-    Miljøstyrelsen

Retten i Roskilde (BS 1A-125/2016): Afg. af 31/05-2017
Andre forv.sag(myndighøv)
Forvaltningsret

Landsdommerne : Ulla Staal, Bodil Dalgaard Hammer og Søren Seerup (kst.).

  20. afd. kl. 11:00

24. juni 2019 - Hovedforhandling - Nykøbing Falster

S-327-19   Bevisankesag

Statsadv. i København
v/

Anklagemyndigheden
(J.nr. SAK-2019-1400301-15)

 

              mod

Adv. Ole Bjørn Christensen (Besk.)

Anonymiseret

Retten i Nykøbing Falster (1-52/2019): Afg. af 22/01-2019
Bevisankesag
strfl
. § 119, stk. 1, jf. tildels § 21

Landsdommerne : Christian Wenzel (kst.), Ib Hounsgaard Trabjerg og Henrik Bitsch.

  20. afd. kl. 13:00

24. juni 2019 - Hovedforhandling - Nykøbing Falster

S-281-19   Bevisankesag

Statsadv. i København
v/

Anklagemyndigheden
(J.nr. SAK-2019-1400306-16)

 

              mod

Adv. Daniel Rosenkilde Larsen (Besk.)

Anonymiseret

Retten i Nykøbing Falster (1-5214/2018): Afg. af 15/01-2019
Bevisankesag
strfl
. § 244, stk. 1

Landsdommerne : Christian Wenzel (kst.), Ib Hounsgaard Trabjerg og Henrik Bitsch.

  21. afd. kl. 09:30

24. juni 2019 - Hovedforhandling - Bredgade 42, Retssal A

B-1300-18   Civil ankesag mellem private parter

Adv. Martin Holm Land

Handels og ejendomsfirma v/
Flemming Strøbæk

 

              mod

Adv. Henrik Krebs

Schack Granell Murer v/
Schack Granell

Retten i Næstved (BS 15-1557/2016): Afg. af 09/10-2018
Civil ankesag mellem private parter
Aftale

Landsdommerne : Karen Hald, Lone Kerrn-Jespersen og Mads Spanggaard Stokholm (kst.).


Sager fra portalen

 5. afd. kl. 9:30

25. juni 2019 - Hovedforhandling – Bredgade 59

BS-279/2019-OLR   Civil ankesag

LUKKEDE DØRE

Adv. Jette Alsbæk

Anonymiseret

 

              Mod

Adv. Helene V. Hoffmann

Anonymiseret

Retten i Lyngby (BS-13015/2018-LYN)): Afg. af 20/12-2018

Ægteskabssag

Landsdommerne: Ulla Langholz, Olaf Tingleff og Carsten Kristian Vollmer

 

8. afd. kl. 9:30

25. juni 2019 - Hovedforhandling – Bredgade 59

BS-26119/2019-OLR   Civil ankesag

Selv

Anani Daniel Voule

 

              Mod

Adv. Veronica Wolthers-Petersen

Det Genanvendte Hus Afdeling 1-8

Københavns Byret (BS-26069/2018-KBH): Afg. af 28/6-2018

Ophævelse af lejemål

Landsdommerne: Bertil Frosell, Mikael Sjöberg og Marie Rosenkilde Nielsen (kst.)

 

 5. afd. kl. 13:00

25. juni 2019 - Hovedforhandling – Bredgade 59

BS-6100/2019-OLR   Civil ankesag

LUKKEDE DØRE

Adv. Peter Ølholm (besk.)

Anonymiseret

 

              Mod

Adv. Birgitte Schack (besk.)

Anonymiseret

Retten i Hillerød (BS-10197/2017-HIL)): Afg. af 30/1-2019

Familieretsankesag
Familieret, børn

Landsdommerne: Ulla Langholz, Olaf Tingleff og Carsten Kristian Vollmer

 

 

Listen indeholder 13 retsmøder.           (AJE)